Волоківська громада
Чернівецька область, Чернівецький район

Буковинці вчилися самі і радили колегам під час візиту представників об’єднаних територіальних громад на Миколаївщину

Дата: 03.08.2017 16:45
Кількість переглядів: 650

Цю південну область буковинці вибрали не випадково. Понад місяць тому делегація з Миколаївщини побувала в нашому краї і представники обох областей знайшли чимало спільного й цікавого і в співпраці з місцевими громадами, і в питаннях соціальної відповідальності бізнесу.

Першим на нашому шляху було місто Южноукраїнськ, де делегацію зустрів голова Костянтинівської селищної ради М.В.Коляда. Після традиційних привітань, вручення хліба-солі та екскурсії містом відбулася ділова розмова.

 – Основним промисловим підприємством нашого міста є «Южно-Українська АЕС» державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», – розпочав свою розповідь Микола Володимирович. – Місто-супутник Южноукраїнської АЕС нині налічує 45 000 мешканців, було засноване 1976-го на землях села Костянтинівка. В нинішніх умовах, коли створюються об’єднані територіальні громади, ми задоволені з того, що місто може приєднати до себе навколишні села, але ми виношуємо свій проект: хочемо приєднати до Костянтинівки ще 6 сіл … 

Під час переїзду на гідрокомплекс АЕС заступник голови Костянтинівської селищної ради Ігор Латій розповів, що бюджет міста – 1 млрд грн, звісно, для такого невеликого міста ця цифра солідна, якщо не сказати – захмарна. І те, що населення тут не бідує, відчувається на кожному кроці. Вулиці й площі не просто чисті, бо миють їх кілька разів на добу, а й облаштовані найсучаснішою інфраструктурою. У місті – 4 школи, і в кожній є басейн. Хтось із буковинців згадав про нездійснений проект спортивного басейну на території стадіону «Буковина» в Чернівцях, про який йдеться вже десятки років.

Енергетики ще 2003-го передали житло, садочки і школи на баланс міста, але, сплачуючи чималі суми в його бюджет, фактично тримають його на плаву. Це, власне, і є та співпраця з місцевою громадою, про яку сьогодні так люблять говорити.

Звісно, селам, які ймовірно приєднаються до такого міста, теж дещо перепаде від цього соціального «пирога». Про ці переваги гостям красномовно розповіли  в інформаційному центрі «Імпульс», де йшлося в основному про місто Южноукраїнськ, розташоване на лівому березі ріки Південний Буг, територія якого – 24,4 км2.

А в палаці культури «Енерго-АТОМу», якому за площею та оздобою могли би позаздрити провідні столичні зали, продемонстрували, як може розвиватися аматорство, якщо культура фінансується не за залишковим принципом. З одинадцяти народних колективів своєю творчістю буковинців потішили ансамбль народного танцю «Квіти України», солісти зразкового театру естрадної пісні та ансамблю бального танцю. І хоча наші краяни розуміються на народній самодіяльності і всіляко сприяють її розвитку, після концерту і пізніше в автобусі вони захоплено ділилися враженнями від  костюмів артистів, оздоблення сцени, яке мінялося під кожен виступ, від світло- та голографічних ефектів, які далеко не кожному будинку культури під силу.

Наші супроводжуючі особи весь час наголошували на соціальній відповідальності бізнесу. І підтвердили це запрошенням на сучасне сільськогосподарське виробництво – молочно-товарний комплекс «Промінь», який є яскравим прикладом становлення з нуля до сучасного високотехнологічного підприємства (та про це в іншій публікації). А тут хотілося б зупинитися на дискусії з питань децентралізації та об’єднання громад. Йшлося, про те, чи є їм альтернатива і що потрібно для руху вперед. 

У конференц-зал «Енерго-АТОМу» запросили голів місцевих рад, активістів ініціативних груп нав-колишніх сіл, які виступають за об’єднання. Розмову повели виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування «Агенція розвитку громад Буковини» Н.Б. Малько та голова Костянтинівської селищної ради М.В.Коляда.

– Ми зрозуміли, що проблеми однакові, що у нас, на заході, що тут, на півдні країни, – почала Неля Борисівна. – Ми говоримо про досягнення децентралізації в районах, але і у вас, і у нас залишається актуальною проблема питної води, так само як нашої уваги вимагають дороги. Ми тут їхали сьогодні у напрямку Благодатного і Воєводського, то справді напрямок, а не дорога. Хоча комплексу такого, як «Промінь», у нас на Буковині нема. У нас в області зараз є 18 ОТГ, минулоріч їх було 10. І ми починали вчитися самі у себе: організовували виїзні зустрічі на базі об’єднаних громад, де кожен знаходив щось корисне для себе; радилися та обмінювалися думками. Разом вчилися – писати проекти, щоб отримати інфраструктурну субвенцію, працювати в системі PROZORRO, формувати в громадах комунікаційну політику.

Ми побували у сусідських ОТГ Івано-Франківської області і переконалися, що під час таких зустрічей народжується дуже багато хороших ідей та пропозицій для подальшої співпраці.

Насамкінець Н.Малько прочитала уривок з «Берестечка» Ліни Костенко:

Куди іти? Земля обітована  //

Вона ж під нами, наша, ось вона! //

Та ще ж яка, мій Господи, багата! //

Лісами щедра, зерном золота.//

Міцна зелом, скотиною рогата. //

Народом добра, вірою свята.

Нелю Борисівну присутні нагородили схвальними оплесками.

А Микола Володимирович, теж поаплодувавши, погодився з Н.Малько і зупинився на проблемі просторового розвитку територій, говорив про те, що, створюючи об’єднані територіальні громади, варто в першу чергу втілювати  інфраструктурні проекти.

Помічник директора Миколаївського центру розвитку місцевого самоврядування Віталій Федорак сказав, що нинішня зустріч представників об’єднаних територіальних громад стала можливою завдяки співпраці з Чернівецьким ЦРМС та ініціативи її директора Тетяни Татарчук. Він розповів, що на Миколаївщині в 2015-му була єдина ОТГ – Цюрупинська, а за минулий рік сформувалися ще 19 громад. Бо люди на місцях уже усвідомлюють переваги реформи.

Дискусія торкнулася правових питань утворення громад, і  активна зацікавлена розмова ще раз переконала, що проблеми в усіх однакові. Представники ініціативних груп навколишніх сіл підняли болюче для них питання, щодо голів-«узурпаторів», які перешкоджають  утворенню ОТГ. Йшлося про створення Костянтинівської об’єднаної територіальної громади. Звісно, село, на території якого виросла АЕС, хотіло би об’єднатися з містом, що в принципі було би логічно. Та до костянтинівців прагнуть приєднатися ще шість сіл, і тут «притчею во язицех» стає тридцятикілометрова зона, а в діаметрі площа ОТГ, враховуючи тих южноукраїнських 24,4 км2, становитиме 60 кілометрів. Тому у владних структурах виношують проект про створення суто сільської ОТГ. Звісно, думки очільників сіл і міста не співпадають. Активісти  ж із надією питали в буковинців поради, намагалися з’ясувати, як виграти цю «війну».

Голова Вашковецької ОТГ Сокирянського району В.В. Романенко сказав, що у нас теж були такі голови сільрад, які віддали школу, садочок, ФАП на баланс району, а самі лише «стерегли» прапор і печатку. Валерій Васильович наголосив, що громада – велика сила, але з людьми потрібно проводити роз’яснювальну роботу.

Його підтримав В.М. Тодеренчук, голова Великокучурівської громади.

 – Коли у нас асфальтували дорогу, – розповідав Василь Мірчович, – люди помітили, що якість покриття не відповідає вкладеним коштам. Бо вони знали, що ми отримали на ремонт шляхів субвенцію, а асфальт поклали у палець товщиною, то запросили пресу і телебачення, підняли це питання на рівень України,  і змусили підрядників переробити. Бо це були конкретні гроші громади, і члени її вже розуміють, що треба контролювати їх використання. 

 Миколаївські активісти задавали питання одне за одним. Відчувалося, що у них наболіло, і вони наївно, а, може, й ні, сподівалися, що чернівчани  порадять їм якісь конкретні рецепти. Дарма експерт Миколаївського Центру розвитку місцевих громад Лілія Кравчук намагалася вгамувати розхвильованих прихильників ОТГ і пропонувала їм допомогу своєї установи, вони все ж покладали надію на буковинців. І неспроста, бо вони пройшли цей шлях на власному досвіді. Конкретніші поради  озвучили В.С.Равлик і М.М.Карлійчук. Зокрема, Василь Степанович розповів про свій нелегкий шлях від місцевого «феодалізму» до створення потужної об’єднаної територіальної громади. До речі, віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубков оцінив їхню працю і назвав Сокирянську ОТГ «символом змін». А Микола Миколайович на прикладі Сторожинецької – пояснив, що дзеркалом децентралізації є громади. Спочатку на слуханнях люди теж сприймали цю реформу «в штики», але потім, коли їм пояснили закон про добровільне об’єднання, і що він конкретно дасть окремому селу, думка людей змінилася на користь децентралізації.

– Наша громада нині об’єднує дванадцять сіл, ми отримали 11 млн субвенції, завдяки якій плануємо вирішити нагальні інфраструктурні питання, – розповідав М.М.Карлійчук. – І тепер ще два села планують приєднатися до нас. Хочу зауважити противникам децентралізації: у  нашому районі створено чотири ОТГ, і ми не звільнили жодного сільського голову. Звісно, чекаємо на новий Закон про землю, бо люди хочуть бути господарями  на своїх фальчах, які їм належать з діда-прадіда.

Голови об’єднаних територіальних громад Іванівки та Олександрівки Віктор Семенов та Любов Кузьміна розповідали про свої перші кроки в напрямку децентралізації та висловлювали хвилювання з приводу того, що перша Цюрупинська ОТГ отримала одразу 5 млн грн субвенції, а ось тепер, чим більше громад утворюється в області, тим дрібнішає допомога держави.

Експерт з регіонального розвитку Микола Дурман намагався переконати, що треба правильно визначати інфраструктурні проекти, які можна реалізовувати, та миколаївці все задавали й задавали свої болючі питання чернівчанам, наголошуючи на тому, що все ж Буковина ближче до Європи.

Голова Лужанської сільради Н.М. Катрюк зауважила, що і в нас не все так гладко, як комусь здається здалеку.  Приміром, громада Лужан планує об’єднатися із сусідніми Мамаївцями, – казала Наталія Миколаївна, – але питання зависло у вищих кабінетах влади – громади очікують висновку облдержадміністрації. 

Дискусія затягнулася допізна, аж поки Ігор Латій, заступник голови Костянтинівської селищної ради не «виручив» буковинців, пояснивши, що у них попереду далека дорога…

У ході візиту на Миколаївщину буковинці відвідали села Коблеве, Рибаківку, Лугове, Українку, де знайомилися з досягненнями і проблемами децентралізації, вчилися плануванню просторового розвитку громад, регулюванню місцевого розвитку і практичному використанню особливостей ландшафту, побували на комунальних підприємствах і соціальних об’єктах. Врешті і миколаївці, і буковинці дякували програмі «U-LEAD з Європою», завдяки якій і була організована ця поїздка,  за таку зустріч, під час якої вони мали можливість поспілкуватись, ще раз переконуючись у тому, що ця реформа конче потрібна нашій землі, бо вона може стати обітованою, якщо докладемося до цього спільними зусиллями. І тут створення ОТГ є найпрогресивнішим і найнеобхіднішим кроком у нашому європейському поступі за умови якісного законодавчого поля та активності громад.

Антоніна ТАРАСОВА. Фото Раїси ВІНОГРАДОВОЇ.

Чернівці – Южноукраїнськ – Коблеве – Чернівці.

Фото без опису



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь