З 01.01.2024 року набирає чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік»

Дата: 03.01.2024 16:48

Головне управління ДПС у Чернівецькій області

Повідомлення для інформування громадськості

У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області нагадують, що 05.12.2023 в офіційному виданні «Голос України» № 46 опубліковано Закон України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі – Закон № 3460), який набере чинності з 01.01.2024 р.

Статтею 8 Закону № 3460 встановлено з 1 січня 2024 року мінімальну заробітну плату:

у місячному розмірі: з 1 січня – 7100 гривень, з 1 квітня – 8000 гривень;

у погодинному розмірі: з 1 січня – 42,6 гривні, з 1 квітня – 48 гривень.

Відповідно до цих показників, розміри ЄСВ та ставки єдиного податку, які сплачуватимуть ФОП з 1 січня 2024 року, становитимуть:

ФОП І групи - ЄСВ становитиме 1562 грн. на місяць (22%  розміру мінімальної заробітної плати), єдиний податок  - 302,80 грн. на місяць (не більше 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2024 року);

ФОП  ІІ групи - ЄСВ становитиме 1562 грн. на місяць (22% розміру мінімальної заробітної плати), єдиний податок - 1420 грн. на місяць (20%  мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2024 року);

ФОП  ІІІ групи - ЄСВ становитиме 1562 грн. на місяць (22% розміру мінімальної заробітної плати), а єдиний податок - відсоткова ставка 5% доходу, або 3% доходу у разі сплати ПДВ.

З 1 січня 2024 року в населених пунктах з чисельністю населення від 5 до 25 тис торговці зобов’язані застосовувати платіжні термінали

Головне управління ДПС У Чернівецькій області звертає увагу на вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2022 №894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» якою передбачено, що торговці зобов'язані забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно.

У 2023 року здійснення безготівкових розрахунків, тобто розрахунок банківською карткою, мають забезпечувати торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 25 тисяч осіб.

Наступний етап реалізації Постанови - вже з січня 2024 року цей обов’язок стосуватиметься населених пунктів з чисельністю населення понад 5 тисяч осіб.

Разом з тим встановлено, що вимоги п. 1 Постанови № 894 не поширюються на торговців, які провадять господарську діяльність на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, та протягом трьох місяців після припинення проведення воєнних (бойових) дій на таких територіях та/або деокупації, звільнення від оточення (блокування) цих територій (п. 2 Постанови № 894).

За порушення вищевказаних вимог законодавством передбачено адміністративну відповідальність згідно ст. 163-15 КУпАП.

Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється

У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області  нагадують, що відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Поряд з цим, згідно з абзацом другим пункту 1 статті 3 Закону № 265 (у редакції Закону України від 01.12.2020 № 1017-IX) використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється.

Необхідно зазначити, що термін «пальне» наведений у Податковому кодексі України (далі – Кодекс), – нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (підпункт 14.1.1411 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).