Волоківські артисти на сцені Румунської столиці

Дата: 01.07.2019 17:20

Участь оркестру «Трандафір» та ансамблю танцю «Марцішор»  с.Волока, Чернівецька область у 13-му Міжнародному фестивалі фольклору в столиці Румунії, Бухарест.

Primaria Municipiului Bucuresti, prin Centrul de Creatie, Arta si Traditie al Municipiului Bucuresti, a organizat, in perioada 21 – 23 iunie 2019, cea de-a XIII-a editie a Festivalului International de Folclor „Muzici si Traditii in Bucuresti”. Ucraina a fost reprezentata la acest prestigios festival de catre ansamblurile „Prydunavie” si Beregynea din orasul Izmail (regiunea Odesa) si Orchestra de Muzica populara „Trandafir”, condusa cu maiestrie de virtuozul viorist Ion Bodnar si Ansamblul de dans „Martisor”, conducator artistic Ion Cogan, ambele din comuna Voloca (regiunea Cernauti).