Житлові субсидії – хто має право їх отримати та як оформити

Дата: 17.10.2022 09:48

Процес подачі заявок на отримання субсидій в самому розпалі, адже зовсім скоро розпочнеться опалювальний сезон. В департаменті соціальної політики Чернівецької міської ради розповідають хто ж має право її отримати.  Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках): Один із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). Ті домогосподарства, які сплачують за житлово-комунальні послуги з урахуванням соціального нормативу більше, ніж обов’язковий відсоток, який визначений формулою уряду. Сам підхід до визначення розміру житлових субсидій, він є індивідуальним і залежить від доходу,  майнового стану та кількості членів сім’ї  у домогосподарстві», – розповідає заступниця директора Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради Валентина Гаєвська.

На отримання субсидії має право як особа, що зареєстрована за місцем проживання, так і особа, що фактично проживає в будинку, але для цього є ряд умов, вони мають відповідно підтвердити те, що вони дійсно користуються житлово-комунальними послугами і, що вони фактично тут проживають.

Враховуючи воєнний стан в Україні, в місті проживає багато внутрішньо переміщених осіб, які також мають право на отримання субсидій, але потрібно зауважити кілька моментів:

«Особа має право за зареєстрованим місцем проживання, отримувати субсидію або за фактичним місцем проживання, тобто двічі субсидія не може призначатися. Що стосується внутрішньо переміщених осіб, то тут порядок скорочений – не треба підтверджувати, що вона орендує приміщення – актом оренди житлового приміщення. Достатньо того, що вона підтвердила свій статус внутрішньо переміщеної особи», – каже Валентина Гаєвська.

Статус підтверджується відповідною довідкою, яка видається структурним підрозділом органів соціального захисту населення або посадовою особою Центру надання соціальних послуг. Що до способів подачі заявок то вони є різні.

«На сьогоднішній день для отримання субсидії можна звернутися безпосередньо в органи соціального захисту населення або до ЦНАПу. Також можна надіслати документи поштовим зв’язком або можна подати документи через портал ДІЯ», – розповідає заступниця директора Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради Валентина Гаєвська.

Що стосується порталу Дія, то подати заявку можна з дому, маючи в арсеналі тільки комп’ютер і відповідні документи. Для цього потрібно авторизуватися на порталі, вибрати  у меню «Послуги»,  «Заява на субсидію»,  перевірити коректність своїх даних у профілі користувача, оновити їх за необхідності, а  далі заповнити всі необхідні поля і очікувати на відповідь.

«Хочу зазначити, що змінюється порядок призначення житлових субсидій з 1 грудня відповідно до прийнятої постанови Кабінету Міністрів від 16 вересня №1041 з 1 грудня особа звертається також і до структурних підрозділів регіональних органів пенсійного фонду, який буде призначати житлові субсидії», – зауважили у департаменті.

Втім, в департаменті зазначають, що кінцевих термінів для подачі заявки на отримання послуги, як таких немає та все ж потрібно врахувати дати початку опалювального сезону.

«Людина може в будь-який час звернутися із заявою і декларацією про доходи і витрати сім’ї. Значить, що стосується опалювального сезону, допустимо, він починається з 1 жовтня, як визначено постановою, якщо людина звертається за призначенням субсидії на опалювальний сезон впродовж 2 місяців після його початку, значить в такому разі субсидія призначається з 1 жовтня. Якщо ж вона впродовж 2 місяців не звернулася, то в такому разі субсидія буде призначатися з місяця звернення», –  інформують в департаменті. Та зазначають, що  для отримання  послуги  до заяви в деяких випадках потрібно прикріпити додаткові документи.

«Якщо допустимо домогосподарств були борги з оплати за житлово-комунальні послуги і особа заключила договір на реструктуризацію цих боргів, значить має бути також приєднана ця угода для того, щоб вирішити питання на користь заявника».

Також в департаменті кажуть, що при визначенні субсидії враховується і всі наявні доходи заявника, які перевіряються по запиту у пенсійному фонді або у фіскальній службі.

«Та є такі доходи, що не відображаються в органах пенсійного фонду чи у державній фіскальній службі. У такому разі особа сама повинна нам надати документи, які підтверджують те, що вона отримала такий дохід за цей період, який включається в субсидію. Якщо документально підтвердити людина не може, значить вона просто в довільній формі нас інформує про те, що вона отримала такий дохід, щоб потім не було якихось певних непорозумінь і не прийшлося повертати ці кошти в державний бюджет», – зауважила Галина Гаєвська.

На який термін дають субсидію

Субсидію призначають українцям від місяця звернення до закінчення опалювального сезону та розраховують на неопалювальний. Вони тривають такий проміжок часу:

опалювальний – з 1 жовтня по 30 квітня,

неопалювальний – з 1 травня по 30 вересня

Субсидія розраховується у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Житлові субсидії – хто має право їх отримати та як оформити

На який термін дають субсидію

опалювальний – з 1 жовтня по 30 квітня,

неопалювальний – з 1 травня по 30 вересня