СТОП жорстокому поводженою з тваринами!

Дата: 17.11.2023 10:22

Що таке жорстоке поводження з тваринами?

У законі прописано, що жорстоке поводження – це знущання над тваринами, яке спричиняє їхні муки, завдає їм фізичного страждання, а також нанесення тілесних ушкоджень, каліцтво або дії, що призвели до загибелі тварини. Під це визначення підпадає і хуліганське чи здійснене з корисливою метою нацьковування тварин одна на одну або на інших тварин, а також залишення тварин напризволяще, у тому числі порушення правил утримання тварин. Жорстоким поводженням може вважатися навіть порушення правил транспортування тварини.

«Відповідальність посилилася. Раніше багато визначень мали більше декларативний характер, частина взагалі не була законодавчо врегульована. Тепер деякі з порушень, які передбачали накладення штрафу, криміналізували, тобто за них тепер передбачена кримінальна відповідальність»

Що заборонено?

• Пересувні цирки з тваринами, пересувні звіринці, пересувні зоопарки та пересувні виставки диких тварин;
  • Негуманне дресирування, дарування тварин як призи;
  • Використання тварин у рекламі розваг і закладів харчування; використання диких тварин для фотографування;
  • Залишати тварину без нагляду в автомобілі за температури +20°C або +5°C;
  • Залишати тварину прив'язаною у громадських місцях, поблизу зупинок, біля магазинів тощо;
  • Знущатися з тварин, цькувати та пропагувати жорстке поводження з ними;
  • Вбивство тварин для регулювання чисельності безпритульних тварин (дозволені лише гуманні методи: біостерилізація, влаштування у притулок тощо);
  • Побиття, травмування, отруєння тварин, цькування тварин на інших, використання тварин як мішені при стрільбі;
  • Розведення птиці для фуа-гри;
  • Жебракувати з тваринами, зокрема безпритульними;
  • Прив'язувати тварин до машин/мотоциклів та примушувати до бігу.​

Яке покарання за жорстоке поводження з тваринами?

За порушення правил утримання, як і раніше, загрожує адміністративна відповідальність. Але тепер штрафи зросли.

За знущання над тваринами без завдання тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, а також за залишення тварини напризволяще та інші порушення правил утримання та транспортування загрожує від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить приблизно від 3 до 5 тис. грн. Якщо аналогічні дії вчинені щодо двох і більше тварин або групою осіб, або особою, яку протягом року було оштрафовано за таке саме порушення, штраф становитиме від 5,1 тис. грн до 8,5 тис. грн або можливий адміністративний арешт на строк до 15 діб.

У новому законі деякі порушення замість адміністративної тепер передбачають кримінальну відповідальність. Так, за знущання, які вчинені з особливою жорстокістю, або повторно, а також насильницькі дії щодо тварини, які спрямовані на задоволення статевої пристрасті, передбачено позбавлення волі на строк від 5 до 8 років із конфіскацією тварини.

Обов’язки власників тварин

У законі вказано, що власник чи людина, яка супроводжує домашню тварину, мають використовувати:

• поводок, якщо тварина може становити небезпеку для життя чи здоров’я людей;
  • намордник на собаках небезпечних порід;
  • нашийник із позначками-ідентифікаторами.